TX7500W48V51
- Mfr.Part #
- TX7500W48V51
- Manufacturer
- TDK-Lambda, Inc.
- Description
- AC/DC CONVERTER 48V 7200W
- Manufacturer :
- TDK-Lambda, Inc.
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE
- Current - Output 1 :
- 150 A
- Current - Output 2 :
- Current - Output 3 :
- Current - Output 4 :
- Current - Output 5 :
- Current - Output 6 :
- Efficiency :
- 92%
- Features :
- Adjustable Output, Hot Swappable, Remote On/Off
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C (With Derating)
- Power (Watts) :
- 7200W
- Product Status :
- Obsolete
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input :
- 180 ~ 264 VAC
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 48V